Strečink

Věřím, že ho každý z vás dobře zná a už ho někdy prováděl.
Jaké jsou výhody strečinku?
Jedna z největších výhod je, že zlepšuje flexibilitu (ohebnost). Pravidelným protahovnáním zlepšíte jednak rozsah pohybu, ale i vaši pohyblivost.
Jsou i nějaké další?
Studie neprokázaly žádné změny ve zlepšení regenerace po tréninku při protahování před a po tréninku.
A tím to nekončí
Dalším tvrzením je, že strečink vede ke zlepšení výkonu. Jedna studie zjistila, že statické protahování vede k snížení síly o 13%. V další studii vedlo protažení před vytrvalostním během na 1500m k pomalejšímu výslednému času (+-15 sekund) oproti těm, kteří se před během neprotahovali.
A co třeba strečink jako prevence před zraněním?
Studie říkají: NE! Jedna australská studie (1538 armádních vojáků) neprokázala žádné rozdíly ve zranění, mezi skupinou, která se pravidelně protahovala a skupinou, která> strečink neprováděla a zjistila, že úroveň zdatnosti a věk jsou 2 hlavní faktory, když jde o zranění.
Kde má protahování největší uplatnění?
Pokud jde o sporty, ve kterých jde o pohyb. Zde hraje strečink význámnou roli. Protože při nedostatečném protažení budete mít pouze malý rozsahu pohybu a to může vést ke zranění, při náhlých změnách směru (gymnastika, fotbal).
A kde naopak ne?
Hlavně při sportech, ve kterých nedochází k náhlým změnám pohybu. (plavání,vytrvalostní běh).
Záverem…
I přesto, že strečink není až tak prospěšný, jak se tvrdí, určitě není rozumné ho vyřazovat. Přece jen vám pořád přináší zlepšení v ohebnosti, což potřebuje skoro každý.